Přeje si vaše dítě sourozence?

Někteří jedináčci při slově sourozenec začnou vyvádět a dají rodičům pocítit, že si ho doma rozhodně nepřejí. Jiní zase po touze, mít doma dalšího člena rodina natolik prahnou, že rodičům prakticky nedávají ani jinou možnost než tu, jim ho pořídit. Jak se ale poprat se situací, kdy vaše dítě má jediné zbožné přání, a to takové, aby přiletěl čáp?

sedící děti

Když nemůžete nebo nechcete…

Malé děti nedokážou pochopit, co vše obnáší celý proces početí nebo samotné donošení miminka, aby se mohlo ukázat na tomto světě. Pokud vás trápí zdravotní potíže a víte, že cesta za dalším miminkem by byla nejen náročná, ale i riskantní, vašemu jedináčkovi, který se s vámi začal očividně nudit, musíte vysvětlit, jak se věci mají. Nesnažte se mu však za všech okolností vyhovět, protože se zdravotními potížemi se nezahrává a už vůbec ne, pokud se jedná o těhotenství.

Horší je to v případě, když o dalšího potomka zájem nemáte a jedno dítě vám doma bohatě stačí. Jako rodiče stojíte před nelehkým úkolem – povědět mu jednoduše pravdu. Počítejte však s tím, že se setkáte s výčitkami a utrápenou tvářičkou, po které potečou i slzy.
děti na mostě

Proč po něm tolik touží?

Jestli vám přijde tato situace jako nelichotivá a rozhodnutí, na kterém trváte nehodláte změnit ani přes veškeré naléhání, můžete se pokusit vašemu dítěti vynahradit jeho potřeby jinak. Co mu schází? Nudí se s vámi? Závidí svým vrstevníkům? Odpovědi na tyto otázky vás můžou přivést k tomu, jestli mu nemůžete poskytnout náhradu.

Jako rodiče se na tento problém díváte samozřejmě jinak než vaše osamělá ratolest. Předem nemůžete vědět, jestli se jeho postoj po narození dalšího miminka neobrátí k horšímu a vy si pak budete muset procházet složitým obdobím. Taktéž, jak nemůžete tušit, jestli si k sobě jako sourozenci najdou vztah a budou mít k sobě blízko.

Rozhodnutí mít další dítě by nemělo být založené na přání vašeho prvního dítěte, ale na vašem přesvědčení o tom, že nechcete mít pouze jedno a jste připravení poprat se nástrahami, které nabízí větší rodina.