Jak překonat nevolnost při jízdě v autě

Jízda osobním automobilem je pro někoho zábavou, vzrušením, touhou po poznání neznámých končin, a pro jiného noční můra. Cestovní nevolností trpí více než polovina z nás, v odborné terminologii se jedná o tzv. kinetózu, která souvisí s přirozeným ústrojím navozujícím rovnováhu vůči poloze středu zemské osy a působení gravitace. Je uloženo v oblasti středního ucha, přičemž někteří z nás jsou v tomto směru přecitlivělí, zatímco pro jiného to nepředstavuje žádný problém.
Zvýšená citlivost většinou provází těhotné ženy, děti a jedince postižené častými migrénami. Nevolnost se však může objevit u kohokoliv, a to dokonce neočekávaně a kdykoli.
dopravní zácpa
Kinetóza je vlastně přirozený stav, kdy tělo reaguje na nebezpečný podnět, např. otravy, a snaží se ze sebe tyto látky vypudit, proto se také projevuje podobným způsobem – zvýšeným sliněním a nutkáním na zvracení, případně zvracením. S tímto jevem se také počítá v každém letadle, a vždy před sebou v přihrádce sedadla naleznete voskovaný papírový sáček na zvratky.
blonďatá řidička

Jak v autě předcházet nevolnostem

Obecně se vůbec nedoporučuje při jízdě číst nebo dlouhou dobu zacházet s mobilním telefonem, v tomto směru má výhodu řidič, neboť sleduje okolní krajinu a oči se neustále musí přizpůsobit novým vjemům na horizontu. Jestliže je však zrak upřený na pevný bod uvnitř auta a vy se pohybujete, organismus to zaznamená jako stav ohrožení a přichází kinetóza. Knihu a mobil tedy raději odložte a sledujte okolní ubíhající krajinu.
stará škodovka
Měli byste se před jízdou dobře vyspat a odpočinout si, necestovat na lačný žaludek a vyvarovat se těžkých jídel. Ideální je jen lehká přesnídávka a jídlo rozdělit do menších a častějších porcí.
Obvykle také pomáhají tablety, jako je např. léta osvědčený „kinedryl“. Sedadlo si nastavte tak, abyste si nemačkali žaludek, byli v mírném záklonu a pozorovali prostor kolem sebe, nejlépe vzdálené body v dálce, které se rychle nepohybují.