Kontroverzní přestupek – nečitelná registrační značka

Už se vám někdy stalo, že jste byli pokutováni za nečitelnou registračku? Někteří z nás mají s touto peripetií trpkou zkušenost a vězte, že ten váš případ není zrovna ojedinělý.
zasněžený jeep

Nečitelnost registrační značky

Potkat policejní hlídku na silnici znamená vždy pro řidiče určité zneklidnění, a přiznejme si, že k němu dochází i tehdy, jestliže si žádného přestupku nejsme vědomi. Samozřejmě, že není přestupek jako přestupek, kupříkladu alkohol za volant rozhodně nepatří a v takovém případě není o čem diskutovat. Poněkud kontroverzní situace však vzniká tehdy, jestliže vám bude policista vytýkat nečitelnost registrační značky.
jízda v zimě
Vyhláška jasně deklaruje, že jestliže je tabulka na vašem voze nečitelná, dopouštíte se přestupku, na který se vztahuje pokuta. Takový malér se však nestává za letního slunečného dne, kdy prakticky není možné značku něčím znečistit a zneviditelnit, ale poměrně běžné to bývá v zimě při jízdě ve sněhové břečce, kdy se na tabulce vytvoří nános již po několika ujetých kilometrech.  
Představte si situaci, že vás bude chtít pokutovat hlídka za nečitelnou značku od sněhu a náledí. V průběhu jízdy z kabiny není na cedulku vidět a nemůžete tedy monitorovat, v jakém se nachází stavu. Policista má tedy právo uložit trest pouze ve chvíli, kdy jste přestupek zavinili. V okamžiku, kdy o znečistěné značce nevíte, a nezakryli jste ji úmyslně, není možné žádného řidiče potrestat.
Ve skutečnosti to probíhá tak, že se tato situace projednává ve správním řízení, tedy nikoli jako bloková záležitost. Policista v něm musí nashromáždit dostatek důkazů pro toto řízení, což je prakticky vyloučeno. Nemá smysl tedy hlídku dráždit ukecáváním a nesmyslnými argumenty, postačí pouze hrát roli mrtvého brouka a sledovat, zda přece jen ten člověk v uniformě nevezme rozum do hrsti a raději předem tento marný boj nevzdá.
nasněžíno na silnici
Záleží tedy na kvalitě osobnosti policejní hlídky, jak ke své práci přistupuje, a zda kontroluje podstatné technické nedostatky, anebo se zabývá malichernostmi. Policista je také jenom člověk. Buď je sebevědomý, anebo není. A že některým lidem stoupne uniforma, nebo jejich společenské postavení do hlavy, o tom jistě mnozí z nás ví své.