Vybíráme praktické a levné sedací vaky

Materiál potahu

Polyester – velmi příjemný na dotek, i když ve srovnání s jinými materiály, např. s nylonem, je povrch poněkud hrubší a tím pádem se také hůře udržuje v čistotě. Patří však k nejčastěji vyhledávaným typům – sedací vaky levně.
Nylon – vyniká extrémními vlastnostmi, jako je pevnost a houževnatost a velice snadná údržba. Ani po několika letech se jeho povrch nezdá opotřebovaný, nečistota se snadno odstraní jemným kartáčkem nebo hadříkem a především je nylonový povrch vodě odolný. Povrch je dostatečně vrásčitý, aby se nelepil na kůži a nedocházelo k nepříjemnému propocení.

tkanina

Přírodní kůže – materiál špičkové kvality, ovšem na úkor vysoké ceny. Z tohoto důvodu vyrábí sedací kožené vaky jen několik producentů v Evropě. Výhodou je značný komfort, nevýhodou naopak vyšší nároky na údržbu.
Koženka – od přírodní kůže se na první pohled nedá téměř rozeznat a vyrábí se v mnoha barevných variacích, které snadno sladíte s nábytkem, malbou a podlahovou krytinou. Moderní výrobky z koženky se snadno udržují v čistotě a jsou velmi pohodlné a příjemné na dotek.

Bavlna, Alcantara, Manchester – velice působivé, překrásné a nesmírně příjemné, ale pouze do domácností, kde se nepohybují kočky, psi, králíci, fretky a další mazlíčci, jejichž drápky natropí na sedacím vaku znatelné rýhy. Navíc se odtud velmi špatně odstraňují jemné chloupky zvířecí srsti.

Výplň

Výplni vaků bychom měli věnovat ještě větší pozornost, než materiálu potahu. Ta je totiž rozhodujícím kritériem trvanlivosti a účelnosti. Dříve se používal především obyčejný polystyren ve formě drti, který však nebyl tvrzený a časem se deformoval, navíc se nepravidelné polystyrenové kousky neustále přesýpaly a nedokázaly se přizpůsobit tvaru těla při dosednutí.

sedací vak

Dnes se již převážně jedná o výplně z EPS – je to speciální tvrzený polystyren ve tvaru pravidelných kuliček jednotné velikosti od 1 do 6 mm v průměru. Velké kuličky časem mohou slehnout, ale lépe se přizpůsobují tvaru těla a posezení na nich je měkčí, než u milimetrových mikrokuliček. Výplň musí být nehořlavá a musí vyhovovat normativům EU ohledně požadavků na zdravotní způsobilost pro dospělé osoby i děti.