Vyberte si tu pravou televizi

Pokud si přejete vybavit domácnost novým televizním přístrojem, měli byste si hned z kraje ujasnit jeden důležitý parametr, a to je velikost úhlopříčky. Ne každý potřebuje totiž novou televizi do obývacího pokoje, ale třeba jen do kuchyně nebo na chatu. V takovém případě lidé obvykle kupují menší přístroje s velikostí úhlopříčky okolo 40–50 cm. Chcete-li však televizi do obýváku, kde se předpokládá, že se bude najednou dívat více lidí, je dobré pořídit větší model.
černý stolek a komoda

Rozlišení

Při výběru televize byste neměli zapomenout vzít v potaz i rozlišení. To může být buďto HD Ready, Full HD, 4K, Ultra HD nebo 8K.
HD Ready
Jedná se dnes o nejnižší možné rozlišení o velikosti 1366 x 768 pixelů. U větších televizí je nepoužitelné, ale u malých typů do velikosti úhlopříčky 80 cm je použitelné.
Full HD
Toto je standard. Rozlišení 1920 x 1080 pixelů je to nejběžnější vůbec. Je vhodné pro běžného diváka, ale chcete-li nadstandard, musíte přidat na pixelech.
4K
Na 4K obraz o rozlišení 3840 x 2160 pixelů je už radost se dívat. Jde o nadstandardní ostrost, při které můžete rozeznávat každý detail na obrazovce.
8K
Toto je už opravdu naprostá špička. 7680 x 4320 pixelů vás dokonale vtáhne do dění na obrazovce a nepustí až dokud neuvidíte závěrečné titulky.
modrý gauč

Smart ano nebo ne?

Televize nemusíte sloužit pouze jako pasivní zdroj zábavy, ale můžete ji také využít například k surfování po internetu. K tomu je však nutné, abyste si pořídili Smart neboli chytrou televizi. Pak už se stačí jen napojit na internet pomocí Wi-Fi nebo kabelu. Máte-li však pocit, že tuto funkci nevyužijete naplno, raději si pořiďte přístroj bez ní. Smart totiž televizi razantním způsobem prodražuje.

Energetická spotřeba

Stejně jako jiné elektrospotřebiče, i televize má nějakou spotřebu. Dá se říci, že čím větší obraz, tím vyšší žrout energie, ale není vždy je to pravidlem. Nechcete-li platit zbytečně mnoho za provoz svého televizního přijímače, musíte se na tuto problematiku zaměřit při výběru.