Vintage nábytek je trendy

Vždyť kdo by nechtěl mít doma příjemnou atmosféru, v níž by si mohl odpočinout od shonu každodenního života? Právě proto je zde vintage nábytek a stejnojmenný styl, který přináší harmonii a teplo do každého příbytku.

Začátky vintage stylu a nábytku

Tento termín původně sloužil úplně jinak, než ho známe dnes. Šlo o dobré ročníky vína portského, případně whisky. Postupně se význam tohoto slova začal používat pro pojmenování všeho „starého a dobrého“. V nábytkářství pojem chápeme jako návrat k designu a trendům dvacátých až sedmdesátých let minulého století. Často se spojuje s venkovským či provensálským stylem, který je také od něj odvozený.

V tomto oblíbeném stylu můžete zařídit vše od bytových dekorací, nábytku, textilií, oblečení či šperků. Samozřejmě nejde vždy jen o originály, které může být někdy náročné získat. Patří sem také výrobky vyrobené v současnosti inspirované daným obdobím dvacátého století. Zároveň tak představují určitou výzvu pro designéry vyrábět nové funkční věci ve stylu minulých dob.

vintage

Vintage není retro

Ačkoli mají oba tyto styly mnoho společného, přece jen se liší zejména z hlediska interiérového designu.
Vintage se soustřeďuje zejména na používání originálních, původních prvků, kterým dokáže vdechnout nový život. Zároveň je běžná kombinace moderních a starších kusů nábytku v interiéru, které snadno vytvoří útulný a příjemný dojem.

vintage1

Platí zde také, že styl vintage sahá trochu hlouběji do minulosti než retro. Z toho důvodu působí více zdobně, romanticky, žensky či jemnější. Nesmí v něm chybět květinové vzory, naopak geometrické tvary, které jsou typické pro retro, v interiéru zařízeném ve vintage stylu nenajdete. I co se týče barevnosti zde platí určité rozdíly. Pro takový nábytek, doplňky a styl jsou charakteristické jemné, světlé, pastelové odstíny. Nejvíce oblíbené jsou vintage komody Svetpokladu, toaletní a noční stolky, lampy, pohovky. Retro nábytek zas vyniká barevností, sytými a veselými barvami.