Umíte peníze ušetřit nebo vše utratíte?

Mnozí z nás začátkem roku po zrekapitulování toho starého roku, vysloví novoroční předsevzetí, které se týká peněz – více šetřit.  Šťastný je ten, který díky nejenom podle svých možností, ale hlavně svou pevnou vůlí, dokáže ušetřit určitou částku, kterou si přál.
Blíží se konec roku a s ním peníze, které jste si možná horko-těžko našetřili na dárky, tak se rozkutálejí jako nic. Podle posledních průzkumů lidé utrácejí peníze za opravdu zbytečné věci, až někdy bez rozmyslu. A mnozí se ve velkém zadlužují jen kvůli tomu, že si myslí, že bez drahých dárků na vánoce se to nedá přežít.
pokladnička černocha

Je to samozřejmě každého osobní věc, na co a jak své peníze použije.  Lidé, kteří patří do tak zvané „střední třídy“ přibližně s platem 35 – 40 tisíc korun, tak nejenom že si mohou dovolit kupovat kvalitní značkové zboží, ale ve velké míře šetří a investují především do svého bydlení.
Tak zvaná nižší třída obyvatel, do které patří mnoho mladých lidí od studentů počínaje, rodiny s dětmi, důchodci, samoživitelky, nezaměstnaní i dlouhodobě nemocní, to jsou lidé, kteří doslova žijí od výplaty do výplaty. Ale každý žije jinak. Pokud navíc jsou zadluženi, mají jednu nebo více exekucí, tak se velmi často ocitají „ v dluhové pasti“. Ale někteří lidé, kteří skutečně mají malé příjmy a dokážou ušetřit za rok i pár stokorun, tak se musí skutečně uskromnit.
spotřebitel v pasti

Tento krátký článek je napsán spíše pro zamyšlení, jakým způsobem se dá ušetřit i malá finanční rezerva, kterou můžete využít třeba na dárky bez dluhů.
·         V prvním kroku ohledně vašich výdajů, si celý měsíc napište například do sešitu kompletní všechny vaše měsíční výdaje.
·         Důvod, proč chceteušetřit nějakou, nebo určitou částku peněz, by měl být pro vás směrodatný.
·         Zvažte rozumně, co vše je v těch vašich výdajích důležité a co je opravdu zbytečné. Ty peníze, které jste takto utratili navíc (a mnohdy opravdu zbytečně), si každý měsíc odložte tak, že si z nich vytvoříte vaši finanční rezervu, kterou pak využijete například i na to, co jste si předtím nemohli dovolit.
 
Určitě víte z mnoha zpráv, u čeho v roce 2019 musíme počítat s výrazným zdražením. Ať se to týká potravin, energie, bydlení …, to vše výrazně postihne naše peněženky. Takže v důsledku to znamená dobře počítat – i když bude měsíční příjem větší, tak ty peníze stejně utratíme kvůli zdražování.