Nechte se zlákat horskými túrami!

Turistika patří mezi pohybové aktivity na vzestupu, je nenáročná na věk či pohybové zdatnosti. Stačí zabalit batoh, vzít vhodné oblečení a vydat se na toulky krajinou. Turistika je sport, který není příliš fyzicky náročný a se správným vybavením se dá provozovat za každého počasí. Je jedno, zda zvolíte nenáročné procházky po okolí či se vydáte zdolat některé výběžky našich hor. Co si s sebou zabalit, aby vás po cestě nemohlo nic překvapit?

Horská turistika

Oblečení a pohodlná obuv
Pokud se chcete naplno věnovat turistice, či pouze čas od času vyšlápnout nějaký ten kopec v okolí, bez kvalitní obuvi se neobejdete. Kvalitní outdoorové boty s podrážkou i do náročnějšího terénu se jistě budou hodit. Tenisky na běhání raději pro tentokrát nechte doma. V případě deštivého počasí, by vám noha mohla velmi snadno sklouznout na kluzkých kamenných cestách a neštěstí by mohlo přijít v okamžiku. Je vhodné mít obuv jak na letní počasí, kdy by měla odvádět vlhkost i na zimní, kdy je naopak cílené, aby noha byla v teple.

Žena s dítětem

Nesmíme zapomínat ani na kvalitní oblečení, které v horkých letních dnech bude spolehlivě odvádět pot a v zimě zase udrží tělo v teple. Spodní vrstva by měla být funkční a další vrstvy dle počasí, které zrovna v horách panuje. Mějte na paměti, že čím výše se vydáte, tím větší zimu tu vaše tělo okusí. Poslední nejsvrchnější vrstva by měla spolehlivě ochránit před deštěm, sněhem, případně silnějším větrem. V batohu by vám nikdy neměla chybět pokrývka hlavy a rukavice. A pláštěnka pro případ opravdu silného deště se v batohu jistě neztratí.

Oblečení se snažte spíše vrstvit, snáze se ho pak budete zbavovat. Hřejivé oblečení z jedno těžkého materiálu nechte raději doma. Mějte na paměti, že díky pohybu budete potřebovat mnohem menší vrstvu oblečení, než jste normálně zvyklí. Svou výbavu je též možné doplnit o turistické hole, které zpříjemní a usnadní pohyb.