Muži potřebují prostor

Je to těžké, sledovat vašeho muže, jak se něčím trápí. Je těžké se jen dívat a nedokázat mu pomoci. Každý váš pokus o rozhovor prostě odmítá s tím, že se nic neděje, že to není vaše starost, že to zvládne. V takovou chvíli je bohužel to jediné, co můžete udělat, opravdu počkat. Počkat, až se vám váš muž otevře a dovolí si s vámi sdílet to, co zatím řešil pouze ve své hlavě. Není to vaše chyba. Není to vaše selhání, že s vámi nechce mluvit. Je to mužská přirozenost a výchova, která ho vede k takovému jednání.

silueta rybáře na skále

Mnoho mužů, když se potýká s jakýmkoliv problémem, se nikomu nesvěřuje. Potřebují si nejprve promyslet všechny možnosti, všechny varianty řešení, všechny následky, jaké by jejich rozhodnutí mohlo mít. A teprve potom se pustí do akce, začnou svůj problém řešit. Pokud ho vyřeší úspěšně, pravděpodobně se vám se svým úspěchem svěří. Pokud neuspějí, nebo výsledek nebude podle jejich představ, bude se celý cyklus opakovat. Dokud se jim nepodaří problém vyřešit k jejich spokojenosti, pravděpodobně se nedozvíte, co se skutečně děje. A čím více budete tlačit, aby s vámi sdílel, tím více se před vámi bude uzavírat.

Muži jsou po mnoho generací vychováváni k tomu, aby silní, schopní a dokázali vyřešit jakýkoliv problém, zvládnout jakoukoliv situaci. jsou vychováváni k tomu, aby to zvládli sami. Požádat o pomoc, přiznat, že nevědí kudy kam, to je pro ně přiznání slabosti. A slabost rovná se selhání. Žádný muž nechce ve svém životě selhat. Nechce selhat před svou partnerkou, před svou rodinou.

mužský pohled skrze knihu

Co můžete dělat v takové situaci? Jak můžete svého muže podpořit? V první řadě musíte přijmout jeho způsob řešení problémů. Dejte mu dostatek prostoru, aby si vše promyslel, aby sám přišel s řešením. Dejte mu najevo, že jste tu pro něj, připravená ho podpořit a naslouchat, až se vám bude chtít svěřit. Obrňte se trpělivostí a netlačte na něj. Pokud se vám podaří vytvořit přijímající a bezpečné prostředí, bude se vám více a více otevírat. Přestane se bát, že by před vámi ztratil svou tvář a začne se vám svěřovat, dá vám svou důvěru. Buďte pro něj zkrátka ženou, vedle které nemusí být stále silný, ale vedle které si může dovolit být i slabý a přitom být stále mužem, ne malých chlapcem.