Jiný plyn – jiné světlo

Technický pokrok jde neustále kupředu. Někdy opravdu doslova sedmimílovými kroky. To, co kdysi stačilo našim prarodičům, už je pro nás málo. A právě tato nespokojenost žene člověka stále vpřed. Někdy je to k jeho prospěchu, někdy je tomu právě naopak. Oblast svítidel patří do té kategorie, kdy je pokrok pozitivní. Je tomu už několik desetiletí, co se začaly klasické žárovky nahrazovat světelným zdrojem, který známe pod označením výbojka. Ta pomalu začala pronikat do našeho světa a v současné době ji potkáme doslova na každém našem kroku.

noční paříž

Kvalitnější obraz v kině

Ačkoliv je těchto svítidel opravdu velké množství jednotlivých typů, kolikrát si jejich přítomnost ani neuvědomujeme. Jedním z těchto druhů je xenonová výbojka. Jak název napovídá, jejím obsahem je plyn xenon.

  • Jelikož je tento světelný zdroj v určitém ohledu nebezpečným, je nutné ho používat pouze tam, kde je možná ochrana pevnou lampovou skříní.

stará promítačka

„Xenonka“našla uplatnění například v kinech, kde slouží jako zdroj světla potřebného pro provoz promítačky. Přineslo to dvě velké výhody.

  • Jednu pro promítače a druhou pro diváky.
  • Obsluha promítací techniky se zjednodušila a zlepšil se obraz.

Tento světelný zdroj se při promítání filmů používá dodnes. Co se změnilo, je oděv obsluhy. Promítač připomíná tak trochu pyrotechnika.

venkovská ulice

A nakonec vám posvítí na cestu

Až půjdete z kina domů, potkáte určitě další druh výbojky. Stačí se podívat nahoru, kde vám na cestu svítí pouliční lampy. O těchto světelných zdrojích by se dalo hovořit celé hodiny. Uplatnění je natolik široké, že snad není obor lidského konání, kam by nepronikly. Při své tvorbě je používají i někteří umělci. V uměleckých oborech se uplatňují především výbojky heliové a kryptonové. Svět reklamy zase využívá neon. Jistě znáte ty světelné reklamy, které ve velkoměstech blikají ze všech stran.