I nemocný má svoje práva

Prostě se to tak někdy přihodí a zaskočí vás nemoc. Pokud to není nic vážného, jste za pár dní opět v pohodě a můžete se bez obav vrhnout zpět do práce. Ale může nastat situace, kdy bude onemocnění vyžadovat dlouhodobější rekonvalescenci nebo dokonce pobyt v nemocnici. Pro pracujícího člověka pak nastává okamžiky, kdy musí zároveň s tím řešit i svoje povinnosti v zaměstnání. Ale zdraví je prostě přednější a i v pozici nemocného máte svoje práva a váš zaměstnavatel svoje povinnosti k vám.

zánět slepého střeva


V průběhu doby, kdy se léčíte a lékař vás uzná neschopným práce, vystaví vám potvrzení o pracovní neschopnosti. Nemusíte se vůbec bát, že budete bez příjmu nebo dokonce, že to ohrozí vaše pracovní místo. O tom, zda máte nařízený naprostý klid nebo můžete pracovat alespoň pár chvilek denně, by měl rozhodnout ošetřující lékař, také to závisí na tom, jakou práci vykonáváte a jak vám v tom vyjde vstříc váš nadřízený.


Pokud jste v pracovní neschopnosti, nenáleží vám běžný plat, tak jak jste zvyklý, ale jsou vám vypláceny nemocenské dávky, ale to až po třetím týdnu, do té doby dostanete jen poměrnou část vaší běžné výplaty. To, že dodržujete nařízení lékaře, si může váš zaměstnavatel ověřit, zda se opravdu nachízíte tam, kde bydlíte. Pokud by tomu tak nebylo, určitě by nastaly sankce, v krajním případě byste mohli přijít i o své místo.


Jestliže nemoc trvá déle jak tři týdny, dávky vám vyplácí stát, samozřejmě žádná horentní částka to nebude, maximální doba pro jejich výplatu je do jednoho roku. Po uplynutí této doby je na zvážení, zda ještě budete moci pracovat nebo bude lepší požádat o invalidní důchod. Po celou dobu, kdy probíhá vaše uzdravování, byste z tohoto důvodu neměli dostat výpověď z pracovního poměru.
teploměr na lécích


Všechno je vždy o domluvě, dokud nejste zcela v pořádku, nikdo po vás nemůže chtít, abyste plnohodnotně vykonávali svoji dosavadní práci. Myslete hlavně na to, že draví je na prvním místě.