Francouzská kuchyně
Jednou z nejlepších kuchyní světa je jistě právě ta francouzská. Francie sama je totiž kolébkou tzv. vysoké kuchyně, která si klade za cíl připravit chuťově velmi impozantní jídlo a stejně tak jej i prezentovat na talíři. Při přípravě jídel se používají výhradně ty nejkvalitnější a nejčerstvější suroviny. Vysoká gastronomie se pochopitelně odráží na ceně jídla, které se konzumuje v gurmánských restauracích a v luxusních hotelích. K vysoké francouzské kuchyni se obvykle podává i drahé víno, které se výborně hodí k vybraným francouzským specialitám. Velmi oblíbená je konzumace vína s různými kvalitními sýry. Víno a sýr patří k nejzákladnějším prvkům francouzské kuchyně.
Nejpoužívanějšími surovinami jsou dále ryby a mořské plody, hlavně ústřice, humři, langusty nebo mořští šneci. Oblíbenými druhy mas je jehněčí, hovězí nebo zvěřina. Z vnitřností se vyrábějí vyhlášené francouzské paštiky, které se s oblibou podávají s dalším charakteristickým prvkem francouzské kuchyně, tedy s bagetou. Samozřejmě nesmí chybět také zelenina, hlavně chřest, špenát či dýně. To vše musí doplňovat také čerstvé bylinky.
Každý francouzský region má trochu jiná jídla, která jej charakterizují. Vše se prolíná v hlavním městě Paříž, kde v místních výborných restauracích lze ochutnat speciality ze všech koutů Francie. Pro sever, tedy Normandii a Bretaň, jsou charakteristické pokrmy z čerstvých ryb a mořských plodů. Bretaň je také známá svými lahodnými palačinkami. Burgundsko je proslulé svými víny a také sýry. Ovšem i zde jsou hlavní surovinou ryby, šneci nebo zvěřina. Jihozápad Francie, pod který spadá také vyhlášená vinařská oblast Bordeaux, je opět proslulý vínem, hovězím mase a také jehněčím. V Pyrenejích se připravuje famózní pochoutka foie gras. Zcela mimořádnou kapitolou je kuchyně provensálská. Ta dala francouzské kuchyni řadu aromatických bylinek, jako je tymián, šalvěj, rozmarýn nebo majoránka.