S čím se na síti nechlubit

Pravděpodobně o ničem nebude vědět. A vy jste se chytla na starý trik, který zneužívá důvěřivců na sociálních sítích. Jejich ochoty rychle pomoci přátelům. Jak se říká „pro dobrotu na žebrotu!“. Taková „akce“ vás totiž může připravit o dost peněz.
internet na zemi 
Rybaření na internetu

Stát se obětí tzv. phishingu (název vznikl z anglického fishing – rybaření), to už zakusilo opravdu mnoho lidí. Vyskytuje se asi od poloviny devadesátých let minulého století. A bohužel i v dnešní době se najdou další a další, co se „chytí“. Návnadou jsou podvodné odkazy na Facebooku a dalších sociálních sítích a v emailu. Snaží se z kontaktů vyloudit čísla účtů, kreditních karet, hesla k přístupu do internetového bankovnictví. Falešné stránky platebních služeb vypadají na první pohled seriózně. Slouží ale samozřejmě k tomu, aby důvěřivce okradla. Internetoví zloději po získání potřebných údajů „vyluxují“ jejich konta. Je opravdu s podivem, že i v současné době, kdy je tento způsob „vydělávání“ již léta znám, je jeho úspěšnost dost vysoká. Nechce se tomu ani věřit, ale na sociálních sítích prý její úspěšnost až sedmdesátiprocentní! Varování není prostě nikdy dost!
prohlížení fotek na mobilu 
Jak se nechytit

Důležité je abychom byli v internetové komunikaci velmi opatrní, a to i pokud komunikujeme s našimi přáteli. Když nám od nich „přilétne“ nějaká podezřelá, neobvyklá, zkrátka „divná“ zpráva či odkaz, je na místě je kontaktovat a ověřit, zda nám vůbec psali a co. Zlobit se na nás jistě nebudou. Naopak, budeme je tím také varovat.

 
Co hlavně nedělat

–       neotvírámepodezřelé odkazy a nevyžádanou emailovou poštu (přílohy)

–       nevyplňujemežádná komunikační okna z odkazů a příloh, pokud už se nám povede je otevřít

–       neprozrazujemehesla a další citlivé údaje v internetové korespondenci ani při telefonování

 
Co naopak dělat

–       kontrolujemeURL adresy navštěvovaných stránek (falešné stránky odhalíme třeba z detailů, co se tváří jako překlepy, je uvedena jiná doména (com/cz) apod.

–       instalujemedo svých zařízení bezpečnostní prvky a aktualizace prohlížečů