Revize elektro se vyplatí u nově rekonstruovaných rozvodů

Co by vám revizní elektrikář revize elektro v Praze Technologie budov vytýkal, i přesto, že je ve vašem domě provedena čerstvá rekonstrukce elektrických rozvodů?

Představte si, že jste absolvovali před půl rokem kompletní rekonstrukci elektrických rozvodů v domě, a že jste si jen tak, pro jistotu, pozvali domů revizního elektrikáře, aby vše zkontroloval a prověřil. Jaké nedostatky může odhalit u relativně bezpečného prostředí, kde se domníváte, že máte všechno v pořádku?

přívodní šňůra

Udělejte si pořádek pod psacím stolem

Někteří lidé neskutečně riskují život pod svým psacím stolem. Kupříkladu tehdy, máte-li doma pod stolem chaos v přívodních kabelech, a některé z nich máte dokonce skřípnuté pod židlí nebo pod nohou stolu. Pokud se pak takový kabel ze skřípnutí uvolní, může mít poškozenou izolaci a v případě, že sedíte na židli naboso, stačí jen letmo přejet bosou nohou po kabelu a může vás to usmrtit, protože slaný pot na chodidlech je perfektní vodič elektřiny.

nářadí elektrikáře

Přetížená prodlužovací šňůra

Pokud jste zakoupili prodlužovací kabel s osmi zdířkami a do jedné z nich jste zapojili ještě další šňůru se stejným počtem zdířek, máte rázem patnáct zásuvek v jedné. To může svádět k tomu zapojit do nich všechno možné, co máte doma – kávovar, toustovač, kuchyňský mixér, topinkovač, varnou konvici, žehličku, pračku, mikrovlnnou troubu, chladničku, pultový mrazák, elektrický plotýnkový vařič a další podobné spotřebiče. Tím vám vzroste příkon v jedné zásuvce na značnou hodnotu, což ovšem zásuvku přetíží a ta se může začít přehřívat a může tu dojít ke zkratu a ke vzniku požáru. Nepřehánějte to proto s počtem zapojených spotřebičů v provozu, abyste nevyhořeli.

Stará prodlužovací šňůra z druhé ruky

Prodlužovací kabely v běžném prodeji bývají homologované pro bezpečný provoz v domácnostech a splňují všechny náležitosti, které by měly mít. Jenže někteří lidé rádi nakupují se slevou u pochybných prodejců, anebo využívají šňůry ještě po rodičích, které mohou mít poškozenou izolaci vodičů nebo povolené konce kabelů ve svorkách. Nechte si prověřit vaše šňůry a ty staré a podezřelé raději vyhoďte.